Czy ustawienia mogą służyć firmie, pracy?


Ustawienia systemowe (hellingerowskie) pozwalają na jasne zobaczenie rzeczywistości i znalezienie swojego w niej miejsca i najlepszego sposobu funkcjonowania w tej rzeczywistości w zgodzie ze sobą.
To metoda, która pozwala na dotarcie do własnych zasobów poprzez rozpoznanie zależności rodzinnych i udrożnienie przepływu miłości, przepływu życia.
To nie jest jedyne zastosowanie tego narzędzia. Świetnie sprawdza się ono również na polu społecznym czy biznesowym. Pozwala bowiem obejrzeć siły i zależności działające w organizacji czy instytucji w szerokiej perspektywie. Zlecenie na taką pracę można jednak przyjąć tylko od właściciela firmy, prezesa czy dyrektora, czyli od osoby zarządzającej, decyzyjnej. Taka osoba może prosić o pomoc w sprawie jednostki organizacyjnej, która jej podlega i zobaczyć ewentualne zakłócenia czy wpływ wyższych instancji na jej działanie. Czasem dociera również do osobistych ograniczeń utrudniających zarządzanie firmą, co pozwala na zaplanowanie dalszej pracy własnej.
Jeśli jesteś pracownikiem, członkiem organizacji i czujesz trudność w pracy, w działaniu, również możesz skorzystać z ustawienia. Pozwala ono na zobaczenie swojego miejsca w tym systemie, zależności, którym podlegasz, ewentualnych osobistych kontekstów, które wpływają na twoje funkcjonowanie zawodowe czy społeczne.
Bardzo dobrze sprawdzają się ustawienia jako narzędzie superwizyjne dla pracowników instytucji pomocowych (m. in. pedagodzy, psycholodzy, terapeuci, kuratorzy, pracownicy socjalni). Może to dotyczyć pojedynczych osób lub zespołów pracujących z tym samym klientem. Ustawienie pozwala zobaczyć zakres wpływu „pomagacza” w danej sytuacji, szerszy kontekst, w jakim klient i „pomagacz” funkcjonuje. Dzięki temu wglądowi można podjąć efektywne działania lub uniknąć tego, co może prowadzić do wypalenia zawodowego.
Warto zobaczyć rzeczywistość taką, jaka jest, by zachować się adekwatnie i skutecznie.

Scroll to Top